הרשמה לתואר שני
תרומה לשכטר
English

לראשונה בישראל, הספר הישראלי הראשון על ליווי רוחני

24 ביוני 2015

לראשונה בישראל, הספר הישראלי הראשון על ליווי רוחני

“אמת וחסד: מקורות לליווי רוחני במדרש ובמחשבה העברית המודרנית”
בעריכת ד”ר עינת רמון, בהוצאת מכון שכטר למדעי היהדות

כיצד היו נראים חיי אדם ללא מוות, ללא ייסורים, ללא חולי, ללא זקנה? האם היינו מחסירים דבר ללא קיומן של תופעות אלו? בסוגיות אלו עוסק הספר החדש “אמת וחסד: מקורות לליווי רוחני במדרש ובמחשבה העברית המודרנית”, שאוצר בתוכו לקט של מדרשי חז”ל ומחשבה עברית בת המאה העשרים. לקט זה, לזכרו של המלווה הרוחני הרב אלימלך יעקב גלאט ז”ל, מגיש לקורא קטעים מתוך חכמת המדרש וההגות העברית החדשה. העיון בקטעים אלו והדיון בשאלות המוצעות בהם רצוי שיתקיים, ככל שניתן, בצוותא, עם שותפים ללמידה – בני משפחה ובנות משפחה, ידידים ועמיתים. הספר יושק ביום חמישי, 25.6.15 בשעה 17:00, במכון שכטר.

 

אסופה זו, בהוצאת מכון שכטר למדעי היהדות ובעריכת ד”ר עינת רמון, מייסדת תכנית מרפא במכון שכטר, היא בבחינת הספר הישראלי הראשון על ליווי רוחני. הליווי הרוחני הוא תחום מקצועי ונקודת מבט מקצועית חדשה במדינת ישראל. ד”ר רמון ושותפיה במכון שכטר היו מן החלוצים בישראל בקידומו של תחום מקצועי זה.

תחום הליווי הרוחני שצובר תאוצה בשנים האחרונות הפך למקצוע, במסגרתו אנשים שעברו הכשרה מקצועית לליווי רוחני מעניקים סיוע לאחרים הנמצאים במצבי מצוקה שונים וכל זאת באמצעות כלים מתחום הרוח ועל פי השקפת עולמם של האנשים אותם הם מלווים. בישראל תחום הליווי הרוחני התפתח עד מאד בעיקר בבתי חולים, במוסדות שיקום, בבתי אבות ובסיוע פרטני לאנשים ומשפחותיהם המתמודדים עם מצבים של חולי, מגבלה פיזית, זקנה, אבל ובמצבי משבר וקושי רוחניים מגוונים. היעזרות במלווה הרוחני יכולה לסייע במצבים רבים הדורשים חוסן רוחני. לדוגמא: כאשר אדם חווה מתח בנוגע למצבו הבריאותי, עמידה בפני מוות וחשש מהתמודדות עם הלא-צפוי, כשמתקבלת “בשורה רעה”, כשאדם מחפש משמעות בחיים, מבקש סיוע בעת התלבטות מוסרית או התלבטות ביחס למסגרות שונות של חייו נוכח מחלה, אובדן או כל סבל אישי אחר. מלווים רוחניים מעניקים סיוע גם במצבים בהם אדם מבקש הנחייה או הכוונה בנוגע לנושאים דתיים, רוחניים או בהפניית המלוּוה לאנשי דת ורוח התואמים את עולמו התרבותי, הרוחני והדתי.

“האסופה מעלה בפני הקוראים נושאים שלרוב אנו מתחמקים מהם: מהי משמעות חיינו? כיצד עלינו להבין את חיינו בין לידה ומוות? מהי המשכיות? מהי תפילה אישית לשיפור מצבנו? מה מחוללת מגבלה גופנית בדימוי העצמי של האדם ובהסתכלות הסביבה עליו? מה ערך הזקנה בחברה שלנו? מהי שמחה ומהו עצב? תפיסתי היא שרבים מאתנו יפנו בשלב מסוים בחייהם לליווי רוחני, בין אם להעניק ובין אם לקבל. הספר עצמו הופך בדרך זו למלווה רוחני של הקורא בו, או לשותף ל”חברותא” של הקורא”, אומרת ד”ר רמון.

הקורא מוזמן, בעקבות קריאת השאלות לצד קטע מן המקורות, להיות יוצר הגות בפני עצמו ולכתוב לצידם את מחשבותיו על הנושא הנידון באותו חלק מן המקורות. אמת וחסד מאפשר הזדמנות לשני בני אדם ויותר לקיים שיחה על נושאי עומק הנוגעים בשורש חיינו ועל כן מומלץ לעיון בכל מפגש אנושי המתאים ללימוד ולשיחה, בו מוצא עצמו הקורא הישראלי מתמודד עם נושאים הנוגעים במהות ובמשמעות הקיום האנושי.

הספר מתאים לכל משפחה ואדם המתמודדים עם אתגר רפואי או משבר כלשהו, לקהילת הרופאים, המטפלים והמחנכים לגווניה שחבריה נתבעים לגבש לעצמם ולעזור למטופליהם לגבש עמדה על משמעות החיים נוכח תסכולים וסבל.

אירוע השקה מיוחד לספר יתקיים ביום חמישי, 25.6.15 בשעה 17:00, במסגרת כנס “המשפחה והליווי הרוחני” של תכנית מרפא במכון שכטר למדעי היהדות, רחוב אברהם גרנות 4, ירושלים. הכניסה חופשית.

הצטרפו לרשימת התפוצה שלנו לקבלת עדכונים שוטפים


גם אנחנו לא אוהבים ספאם! בהתאם, לא נעשה כל שימוש לרעה ו/או נעביר לצדדים שלישיים את כתובת הדואר האלקטרוני שלך.

דילוג לתוכן