חדש!
תכנית משותפת למכון שכטר למדעי היהדות ובית הספר לאמנות "הקוביה"
 
תכנית ייחודית לתואר שני המתמקדת בלימודי אמנות יהודית ומשלבת בין היבטים עיוניים והיבטים מעשיים. מטרת התכנית היא לחשוף את הסטודנטים לעושר הטמון ביצירה היהודית החזותית לדורותיה, ולהפוך אותם לשותפים פעילים ביצירה זו. התכנית כוללת קורסים ייחודיים המשלבים בין לימודיים עיוניים והתנסות מעשית במגוון טכניקות (פיסול בטכניקה מעורבת, רישום וציור, קרמיקה). כמו כן התכנית תעסוק בהיבטים הגותיים ורוחניים של מושגי היופי והאסתטיקה ביהדות תוך בחינת גבולות היצירה היהודית אז והיום.
 
אין צורך בידע מוקדם | יום לימודים אחד בשבוע למשך שנתיים | 5000 ₪ מלגה לכל סטודנט | למעוניינים, ניתן ללמוד במסגרת עיונית בלבד.
 
משך הלימודים:
הלימודים יתקיימו במשך שנתיים - 4 סמסטרים עם סמסטר קיץ בין שנה א' לשנה ב', בימי חמישי.
 
מבנה התכנית:
18 קורסים (36 נ"ז), הכוללים 5 קורסים מורחבים שמשלבים יצירה מעשית ולימוד תיאורטי.
(שימו לב: ייתכנו שינויים בנושאי הקורסים)
 
מסלול ראשי: האמנויות ביהדות - 6 קורסים עיוניים
מבוא לאמנות יהודית עתיקה
מבוא לאמנות יהודית מודרנית
דמוי היהודי ודימויו באמנות
דמות האישה התנ"כית באמנות היהודית בימי הביניים
כלילת יופי: ירושלים באמנות היהודית והישראלית
פסיפס של זהויות: אמנים יהודיים במאה ה- 19 ובראשית המאה ה- 20
 
5 קורסים מורחבים שיינתנו בידי אמן מהקוביה ומרצה משכטר
לא תעשה לך? – הדיבר השני ויישומו ביצירה היהודית
הקורס ייבחן את ההיבטים הפרשניים והמעשיים של האיסור על יצירת פסל ותמונה ביצירה החזותית היהודית לדורותיה ויעמוד על דרכי ההתמודדות של האמנים עם המגבלות שהציבה המסורת היהודית. החלק המעשי יבדוק את מושגי האיסור וההיתר האמנותיים שכל יוצר מתמודד עימם בתהליך עבודתו ויעודד את התלמידים ליצירה אישית בהתייחסות ליצירות יהודיות פלסטיות היסטוריות ובנות ימינו. הקורס יתקיים בסטודיו לפיסול ויציע עבודה תלת ממדית במגוון טכניקות וחומרים.
 
יודאיקה עכשיו
הקורס יעסוק בביטוי האמנותי של עולם החפצים היהודי על פני ההיסטוריה, יבחן את התמורות שעברו חפצי הפולחן היהודיים כפרוכות, חנוכיות, וגביעים מבחינה חומרית, עיצובית ושימושית . החלק המעשי יציע לתלמידים לתכנן, לעצב וליצור מגוון של חפצי יודאיקה בפרשנות אישית תוך התמקדות בערכים אסטטיים, התייחסות להנדסת אנוש ואופנות עיצוביות מתחלפות. הקורס יתקיים בסטודיו לקרמיקה ויכלול התנסות במגוון האפשרויות הגלומות בניית יד בחומר קרמי כולל טכנולוגיות של שריפה, צביעה וזיגוג.
 
ירושלים של מעלה, ירושלים של מטה
קורס ייחודי זה מעניק הזדמנות ללמוד ולהכיר את ירושלים מזווית לא שגרתית – היסטורית, גיאוגרפית ואמנותית. שילוב של שיעורים וסיורים בחלקיה השונים של העיר העתיקה והחדשה של ירושלים, תוך לימוד עיוני ואמנותי ביקורתי. המקומות הקדושים של העיר, בתי הקברות, המונומנטים, השווקים, הרחובות וסמטאות יהיו סביבת הלימוד של קורס מתקדם זה שהחלק המעשי שלו יכלול התנסות אמנותית של רישום, צילום וציור של נוף טבעי ועירוני, היסטורי ועכשווי של עיר מיוחדת זו.
 
מגדר, הלכה ויצירה
ההלכה היהודית הבחינה מאז ומעולם בין נשים לגברים בהקשר של חובות וזכויות בקיום המצוות . האמנות היהודית המודרנית והעכשווית נדרשת לשאלות של זהות מינית והתייחסות מגדרית. הקורס יעסוק במגמות ותמורות חברתיות ופמיניסטיות הנותנות את אותותיהן בדיון ההלכתי ובתוצר האמנותי של אמנים ואמניות יהודים וישראלים מרחבי העולם. בחלק המעשי יתנסו המשתתפים ביצירה רב תחומית הכורכת שאלות של הלכה ומגדר ויאפשרו להם להביע את עצמם ביצירה פלסטית, כתיבה וצילום וידאו.
 
שאלה של זהות: אמנות ישראלית ואמנות יהודית
הקורס יעסוק בביטוי האמנותי של מערכת היחסים שבין זהות יהודית וזהות ישראלית. תולדות האמנות הישראלית יוצגו בקורס תוך שימת דגש על נקודות חיבור או הפרדה בין שתי הזהויות. מכיוון שמדובר בנושא עכשווי יוצגו מחקרים חדשים המערערים על תובנות מסורתיות שאפיינו את השיח התיאורטי בתחום זה בישראל. בכל אחד מהשיעורים יוצג נושא מסוים לדיון ולהרחבה כגון, שלילת הגלות, אמנות ניצולי השואה, דמות האל המופשט, היהודי המזרחי-המסורתי ועוד. החלק המעשי יכלול התייחסות של הסטודנטים להיבטים שהוצגו בדיון מתוך נקודת מבט אישית בטכניקות מגוונות: קולאז', צילום, ווידאו, רישום וציור.
 
מסלול משני: מחשבת ישראל
אמנות ואומנות בהגות המקראית
הנוי והנצח: אסתטיקה בהלכה ובאגדה
רמב"ם ור' יהודה הלוי: הגות ושירה
ספר הזוהר, ארוס ויצירתיות
יצירה ואסתטיקה בהגות היהודית המודרנית
המרחב המקודש: היבטים הגותיים והלכתיים
 
קורס זרמים ביהדות המודרנית