יצחק גרינפילד: לגלות את ירושלים

אוצרת שירה מושקין
 
התערוכה מוצגת בגלריה, קומת קרקע
 
זמני ביקור בתערוכה ראשון-חמישי, 17:00-9:00
נעילה 1 בפברואר 2018
 
 
***************************
נופים מלכותיים בגווני כחול, זהב ואינדיגו, ספירות קורנות ומרחבים עצומים נפרשים מעל צורות ארכיטקטוניות ומקבצי אותיות עבריות וחושפים מציאויות הדומות לחלום. אלו הן יצירותיו של האמן יצחק גרינפילד, שמצייר בצבעי מים ובצבעי אקריליק ומשבץ ביצירותיו קולאז'ים המורכבים מניירות צבועים, כריכות ודפים של ספרים שהושלכו, ופרטים שלקוחים מתוך ההדפסים שלו. גרינפילד מרכיב יצירות אמנות מחלקים של רהיטים שבורים, מקפיצים של שעונים, ממנעולי פלדה וממפתחות. הוא יוצר עבודות אסמבלאז' שמתארות סביבה מוכרת ורומזות על העבר. עבור גרינפילד שנולד בברוקלין, ניו יורק, מראות אלה הם תמצית הנוף הקסום והמשתנה של העיר ירושלים.
 
במשך דורות, ירושלים נחשבת מרכז נצחי לעם היהודי, ונמצאת בלב התודעה, החיים, האמונה, התקווה וההיסטוריה היהודית. לירושלים משמעות מיוחדת עבור גרינפילד, שעבר מהקיבוץ לשכונת עין כרם בירושלים, לפני יותר מחמישים שנה. גרינפילד מסביר: "לחיות וליצור בירושלים זה מסע מיוחד עבורי. היצירות הן נופים חזותיים, המהווים בנייה מחדש של ירושלים, ולא תמיד מתייחסים לאתרים ספציפיים". אופייה ההיסטורי והדינמי של העיר תמיד ריתק את גרינפילד, שחוקר תדיר את הקשר האישי שלו ליהדות, על היבטיה המסורתיים והרוחניים. אמנותו מחוברת להיסטוריה ולסמלים היהודיים והישראליים, כגון אותיות עבריות, קמעות יהודיים ועשר הספירות המכילים תכונות מהותיות של הגשמי והרוחני.
 
אמנותו של גרינפילד פותחת מגוון רחב של אפשרויות להבעה. התערוכה "יצחק גרינפילד: לגלות את ירושלים" מכילה שלוש סדרות עיקריות מהקריירה של האמן, הנפרשת לאורך שנים רבות וממשיכה עד היום: "חזיונות ירושלים", "אסמבלאז' ירושלמי", ו"נופים ומדיטציה של האות העברית". יצירות אלה מציגות נופי־חלום ירושלמיים שהם מעבר לזמן. הסודות הכמוסים של העיר נחבאים בעבודות האסמבלאז' וההדפס. האותיות העבריות מוארות במשמעות מיסטית. הצופה מגלה את ירושלים וחווה יהדות רוחנית וחיה, דרך תודעתו של אמן שמחפש דרכים חדשות להביע את מורשתו התרבותית והרוחנית. כך בדרכו האמנותית, הוא בונה את ירושלים מחדש.