פרס לִיבְּהַבֶּר נוסד ע"י הרב מרק וד"ר הניה לִיבְּהַבֶּר ז"ל במטרה לעודד סובלנות דתית ופתיחות תרבותית במדינת ישראל, בעקבות רצח ראש הממשלה יצחק רבין, מתוך מחויבותם העמוקה לקידום הסובלנות הדתית והפלורליזם בישראל.
 
הפרס השנתי על סך 40,000$ הוענק מדי שנה ולאורך 18 שנים באופן שווה לשני אישי ציבור עבור תרומה משמעותית להשגת סובלנות דתית ופתיחות תרבותית בישראל. על המועמדים היה להדגים מחויבות אמיתית ומעשית לעקרונות הדמוקרטיה והסובלנות, כשאלה משולבים עם ערכי היסוד של היהדות. חתני וכלות הפרס נבחרו ע"י ועדה ציבורית אשר בחנה את ההמלצות ואת העמידה בקריטריונים לקבלת הפרס.
 
הרב מרק לִיבְּהַבֶּר, שהלך לעולמו באוקטובר 2014, היה נדבן רוחני מוביל אשר אהבת התורה, עם ישראל וארץ ישראל הם שהובילו אותו ואת אשתו האהובה ד"ר הניה ז"ל, ניצולת שואה ורופאה מוערכת שהלכה לעולמה בשנת 2010, במרדף היומיומי שלהם אחרי תיקון עולם, להפוך את העולם למקום טוב יותר. הרב היה מנהיג ידוע ומכובד בקהילה היהודית בבוקה רטון שמדינת פלורידה, נשיא לשעבר באיגוד העולמי של בתי הכנסת המסורתיים אשר קידם במקביל את היהדות הקונסרבטיבית / המסורתית בישראל ובעולם, ורב בקהילת 'בני אמת' בסנט-לואיס פרק (מיניסוטה), קהילה בה כיהן שנים רבות.
 
הרב לִיבְּהַבֶּר נמנה בין בוגרי בית הספר לרבנים המפורסם Takhemoni בוורשה, למד לתואר שני בעיתונאות מבית הספר לעיתונאות של ורשה, המשיך לקבלת תואר דוקטור מאוניברסיטת מינכן וקיבל תואר ד"ר של כבוד האלוהות מטעם בית המדרש לרבנים. הרב היה המו"ל של המגזין "העולם היהודי האמריקני" (American Jewish World) שבמיניאפוליס, שם הוא כתב טור חודשי במשך שנים רבות.