מכון שכטר למדעי היהדות השוכן בשכונת ניות בסמוך למוזיאון ישראל והכנסת בירושלים, הוא מוסד להשכלה גבוהה שמטרתו לחקור, ללמד ולהנחיל את מדעי היהדות בגישה אקדמית, פתוחה, שוויונית ופלורליסטית, תוך שימת דגש על משמעותם ועל יישומם בחיים המודרניים. לשם כך מקיים מכון שכטר תכנית לתואר שני M.A. רב-תחומית וחדשנית במדעי היהדות, מעודד כתיבת מחקרים ופרסומם, מנהל מכוני מחקר ישומיים, ומקיים ימי עיון וכנסים.

הגישה האקדמית הייחודית בשכטר משלבת דרכי לימוד מסורתיות עם גישות מחקר מודרניות. לצד הדיון ההיסטורי והטקסטואלי במקורות היהדות מתנהל שיח תרבותי ואקטואלי, המתמודד עם הדילמות המוסריות-חברתיות של החברה הישראלית בימינו.

במכון לומדים סטודנטים מכל רחבי הארץ המייצגים קשת רחבה של דעות ותפיסות עולם בחברה הישראלית. הסטודנטים נהנים מאווירה אקדמית מפרה ומעשירה, סגל הוראה מעולה, יחס אישי וקשר ישיר עם המרצים והסגל המנהלי, מלגות לימוד, ספריה, קפיטריה עם ארוחות חמות וסביבת לימודים נעימה.

בשכטר על כל סטודנט לבחור התמחות בשניים מתוך שנים עשר התחומים, אחד ראשי ואחד משני. תכנית הלימודים במכון כוללת את תחומי הלימוד הבאים:
לימודי האשה והיהדות; האמנויות ביהדות; לימודי ארץ ישראל: תרבות ומרחב; לימודי משפחה וקהילה; חינוך יהודי; תולדות עם ישראל; יהדות זמננו; מקרא; תלמוד והלכה; מדרש ואגדה; מחשבת ישראל; יהדות ספרד וארצות האיסלאם.

  • בנוסף, למכון שכטר מגוון תכניות מיוחדות נוספות לתואר שני המיועדות לקהלי יעד מגוונים.
  • הלימודים מרוכזים ביום אחד בשבוע על מנת לאפשר לסטודנטים עובדים להשלים את התואר בשנתיים.
  • המכון מעניק מלגה בגובה של 5,000 ש"ח.
  • הלימודים מוכרים לצרכי גמולים מקצועיים ע"י משרד החינוך ומוסדות נוספים.
  • התואר השני מוכר על ידי המועצה להשכלה גבוהה.